Bergamasker Alpen ~ 629 m.n.m.

Medale Gruppo Alpini - C

4.5 | 59

Předpovídám počasí..
Převýšení: 400m
Parkoviště: 45.871°, 9.399°
Ferrata: 45.8743°, 9.3945°
2h
doba
40min
nástup
1h 30min
sestup
550m
délka

Popis

Opravit údaje

Charakteristika

Ferrata je od roku 2021 po celkové rekonstrukci opět otevřena! Byl odstraněn původní řetěz a instalováno klasické, pevně napnuté ocelové lano a ocelové kramle, čímž došlo i ke snížení obtížnosti ferraty z D na C.

Medale Gruppo Alpini je jedna z těch lepších a zajímavějších ferrat u Lago di Como. Svou délkou a obtížností pobaví prakticky každého a není tak náročná ani pro méně zkušené. Lze využít lezení po skále bez lana a kramlí.

Od nástupu je ferrata středně obtížná. Jsou zde (B/C) úseky. Klíčová místa (C) se nachází zhruba v první čtvrtině a pak cca v polovině trasy. Pak následuje traverz vpravo a před vrcholem jsou ještě technické úseky (max. B/C). Celá ferrata je jištěna klasickým lanem a mnoha kramlemi, ale mnohdy předimenzováno, protože lze valnou většinu lézt, díky velkému počtu přírodních stupů a chytů, přímo po skále. Od vrcholového kříže je krásný výhled na jezero Lago di Como a město Lecco na jeho břehu. 

Příjezd

Viz. GPS souřadnice. Lecco - do ulice via Antonio Bonaiti - zde lze parkovat u kostela (hřbitova) i pod ním.

Nástup

Po cestě 52 Normalweg Corno Medale - od parkoviště u hřbitova v ulici Antonio Bonaiti se jde ulicí vzhůru po dosažení ulice Via Paradiso se dáme vlevo. Cca 100m po prudké pravotočivé zatáčce odbočíme vlevo do lesa a pokračujte 360 metrů stále rovně poté se odbočí vpravo (mezitím minete jednu odbočku vpravo). Po této cestě dorazíte po cca 430 metrech k odbočce vlevo k nástupu na via ferratu. Celková délka nástupu je cca 1,2 km.

Sestup

Sestup je vlevo před vrcholem po cestě 56 San Martino, která vás přivede na křižovatku, kde jsme odbočovali na nástup k ferratě. Odtud jdeme známou cestou zpět k parkovišti. Lze též vyrazit o něco výše též vlevo, ale po pár metrech se stočit vyšlapanou pěšinkou vpravo a vrátit se druhou stranou, což ale zabere o trochu více času.

Pozor! Cca po 350m od vrcholu je směrem vlevo ostře dolů vyšpalaná/uklouzaná strmá kamenitá sutinová cesta, po pár metrech narazíte na zajištěné úseky drátem! - toto ale není sestupová cesta (jedná se o cestu kterou používají horolezci), vy pokračujte po vrstevnici v mírném sklonu!

Zajímavosti

- krásné lezení po skále bez lana (velké množství nádherných přírodních chytů a stupů)

- ferrata je celý den vystavena slunečním paprskům, nezapomeňte se namazat opalovacím krémem a vzít sebou dostatek vody! Trochu stínu je asi na 3 místech až v druhé polovině ferraty, kde si lze odpočinout či případně posvačit.


59 vylezlo
4.5
31
25
3
0
0

Načítám hodnocení

Ferraty v blízkosti


vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

Okolí

Booking.com

načítám mapu..

Hledat

Ferraty

Lezci

Články

Nic jsme nenašli