Vybavení lezce

Ferratová brzda

⁃ základní vybavení ferratisty, které se používá výhradně na ferratáchferratová brzda
⁃ ferratová brzda je tvořena dvěma karabinami, pružnými popruhy a trhací brzdou. V trhací brzdě je smotaná prošitá smyce, která se v případě pádu začne vytrhávat a tlumit tak pád, aby nedošlo vlivem rázové síly k přetržení ramen.
⁃ Různí výrobci výrabějí odlišné typy brzd a především karabin. Je na každém, aby si karabiny osahal a zjistl, zda se mu s nimi dobře manipuluje.

Helma

⁃ helma je základní vybavení při pohybu v horách, můžete ji využít prakticky na cokoli.
⁃ při lezení na ferratách je velmi důležitá, jelikož lezec nad vámi často svým pohybem po skále uvolňuje kameny a ty mohou spadnout na vaši hlavu.
⁃ v případě pádu kamenů pozor! nikdy se nedívejte nahoru, to vám pak nepomůže ani helma:)
⁃ helmu je nutné si nejprve vyzkoušet, zda vám dobře sedí a zbytečně se na hlavě nepohybuje 

helma na ferraty

Sedací úvazek, prsní úvazek

⁃ sedací úvazek je nezbytnou součástí vybavení každého lezce, jelikož se k němu připevňuje ferratová brzdy, případně na něj lze upevnit i další části vybavení (karabiny, odsedku, na karabinu si můžete pověsit například selfie tyč:)
⁃ sedací úvazek lze stejně jako helmu využít na spoustu dalších aktivit jako je skalní lezení, lezení na umělé stěně, k připoutání se k ostatním členům při pohybu na ledovci, ledolezení apod.
⁃ v povinné výbavě farratového lezce je také prsní úvazek, který se spojuju smycí se sedacím úvazkem a činí tak pohyb na farratě ještě bezpečnějším. Výhodou tohoto systému je, že při pádu nemůže dojít k otočení padajícího hlavou dolů a tím pádem vyklouznutí ze sedáku, protože těžiště je v kombinaci s prsím úvazkem mnohem výš. Nevýhodou je diskomfort, díky tomu si také lidé prsní úvazky neberou a riskují

ferratový úvazek

Ferratový blokant

ferratový blokant⁃ speciální blokant na ferraty, díky kterému bude pohyb na ferratách ještě bezpečnější
⁃ blokant je zacvaknutý na ocelovém drátě a je pohyblivý oběma směry, ale v případě, že je ferrata strmá, prudce stoupá a lano se dostává do vertikální polohy, blokant je pohyblivý pouze ve směru vzhůru. V případě pádu se pak blokant zasekne do ocelového lana a pádu zabrání. Nedojde tak k pádu k poslední jistící tyči do skály. Pokud dojde k pádu těsně pod kotvící tyčí, může být pád dlouhý až 5 metrů, díky blokantu se ale pád zastaví mnohem dřív, jelikož blokant po laně nesjede dolů
⁃ Zároveň ho využijete při dlouhých kolmých ferratách jako odsedku
⁃ doporučuje se používat hlavně u dětí či méně zkušených jedinců, případně v pasážích, které jsou hodně náročné (nemá smysl jej používat na ferratě obtížnosti B apod.) Odkaz na použití zde: https://www.youtube.com/watch?v=QUqbFQWmP-s

 

ferratová odsedka

Odsedka, odsedák

⁃ na ferratách můžete občas vidět lezce se smycí provlečenou očkem sedáku a opatřenou karabinou
⁃ slouží to často při odpočinku, kdy karabiny zacvaknete do lana a odsednete si do smyce
⁃ do tohoto systému se zásadně nesmí padat, smyce není pružná a velmi jednoduše by mohla prasknout
⁃ je také nutné být i při použití odsedky jištěn ferratovou brzdou, tu nikdy nevycvakáváme!

Rukavičky

⁃většina lidí leze po ferratě takovým způsobem, že se drží lana a splhají nahoru, člověku to přijde bezpečnější než klasický pohyb na skále
⁃ tento způsob ale může být bolestivý pro ruce, proto je nutné si s sebou brát rukavičky (prodávají se speciální rukavice na ferraty, případně lze použít i cyklistické)

Hledat

Ferraty

Lezci

Články

Nic jsme nenašli