Julian Alps ~ 2291 m.n.m.

Via Ferrata Prestreljenik - A

4.0 | 82

Předpovídám počasí..
Převýšení: 110m
Parkoviště: 46.3326°, 13.5388°
Ferrata: 46.36°, 13.4701°
45min
doba
15min
nástup
15min
sestup
750m
délka

Popis

Opravit údaje

Charakteristika

Prestreljenik je slovinská ferrata, která svou obtížností neláká náročné ferratisty, ale spíše trekaře a milovníky hor. Celá ferrata je výborně jištěna fixními ocelovými lany, kramlemi a pomocnými výseky do skály (nejlépe jištěná Slovinská ferrata). Ferrata začíná hned za rozcestím k vrcholu Prestreljeniku. Hned na začátku ferraty je třeba překonat zlom a dostat se z východní strany na jižní stěnu. V této stěně vede ferrata traverzem,  s občasnými sestupy níže a výstupy výše, až k samotnému Prestreljenikovu oknu. Nachází se zde jen pár exponovanějších míst, kde se stoupá po kramlích kolmo vzhůru puklinou. Na konci ferraty u P. okna se nachází zápisová kniha a výhled skrz okno na italskou stranu. Od okna ferrata chvíli klesá až suťovému svahu, kde končí.

Nástup

Z parkoviště v Bovci je třeba vyjet lanovkou (40 min) až do poslední stanice Postaja D (2200 m). Přístup k ferratě odtud vede vpravo pod sedačkovou lanovkou do Sedla (2283 m). Před stanicí v sedle trasa uhýbá vlevo, po jižním svahu, až k rozcestí pěšin. Spodní pěšina vlevo je chodecká trasa k Prestreljenikovu oknu, rovně vzhůru pokračuje trasa na Via Ferrata a na vrchol Prestreljenik. Asi po 50 metrech je další rozcestí kde trasa na Prestreljenik vede po hřebeni vzhůru a cesta k ferratě odbočuje vlevo. Těsně za rozcestím ferrata začíná.

Sestup

Od okna je třeba sestoupit pomocí fixních lan k suťovému svahu. Zde zleva ústí chodecká trasa pod stěnou Prestreljeniku k oknu a vpravo prudce dolů se nachází sestupová cesta k lanovce. Po chvíli následuje rozcestí, na kterém se lze vydat vlevo k lanovce nebo vpravo na vrchol Kanin. Návrat k lanovce pak vede suťovým polem až dolů k výchozímu bodu u lanovky. Pozor na časy posledních odjezdů lanovky! Poslední jízda (léto 2019) je v 16:00.

(Více autorů)


82 vylezlo
4.0
24
33
16
7
2

Načítám hodnocení

Ferraty v blízkosti


vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

Okolí

Booking.com

načítám mapu..

Hledat

Ferraty

Lezci

Články

Nic jsme nenašli