Sächsische Schweiz ~ 315 m.n.m.

Häntzschelstiege - B/C

4.0 | 317

Předpovídám počasí..
Převýšení: 105m
Parkoviště: 50.9268°, 14.237°
Ferrata: 50.9187°, 14.235°
45min
doba
45min
nástup
1h 30min
sestup
250m
délka

Popis

Opravit údaje

Charakteristika

Ferrata byla nelegálně vystavěna v roce 1970 invalidním důchodcem Rudolfem (Rudi) Häntzschelem ze Sebnitzu, renovovaná v roce 1998 rozšířena v roce 2002. Jedná se o jednosměrnou ferratu a má dvě části. První část vede na 80 metrů vysokou severní skalní věž skupiny Affensteine. Pod stěnou severní věže odbočíme z červeně značené cesty a po dřevěných žebřících se dostáváme pod jihozápadní stěnu k nástupu na ferratu. Úvodní třímetrová skalní stěna se překonává pomocí nataženého lana a železných stupaček. Jistící lano nás vede po skalních římsách do skalního žlabu, který končí v sedýlku mezi skalami. Doleva vede krátká odbočka na vrchol severní věže. Z vrcholové plošiny se nám otevře nádherný panoramatický výhled na zalesněná údolí z kterých vystupují rozeklané pískovcové věže.

Vrátíme se zpět do sedýlka a po železném žebříku stoupáme na druhou, delší a těžší část ferraty. Cestička nás přivádí pod stěnu a na první pohled to vypadá, že cesta dál nevede. Před námi je jen velice úzká skalní štěrbina. Při pozornějším podívání zjišťujeme, že právě tudy cesta pokračuje. Postup štěrbinou je možný jen chůzí bokem a bez batohu na zádech. Po pár metrech se nad námi otevírá kolmý skalní komín, kterým vede vzhůru jistící lano a železné stupy. Dá to trochu námahy dostat se na první stup a pak již jen vzhůru do nebe. Moc místa tady tedy není. Závratný je pohled zpět do černé díry pod sebou. Po vylezení z komína pokračujeme stěnou po železných roštech, přelézáme z jedné stěny na druhou a po kramlích stoupáme na rozeklaný vrchol. Proplétáme se vrcholovými skalami a po můstku přecházíme na masiv Affensteine, kde ferrata končí.

Za námahu jsme odměněny nádherným výhledem na blízké skalní věže zdolávané horolezci, na skupinu Schrammsteine, Kuhstall a vzdálenější stolové hory Lilienstein a Königstein.

Orientace: Sever

Sezóna: Duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad

Příjezd

 Přijedete k placenému parkovišti. 1E/hod s tím, že si můžete zakoupit lístek max. na 3h. Byl jsem tam v pátek dopoledne a bylo tam hodně turistů. Pokud nebude volné parkovací místo, hledejte ve směru jízdy tramvaje. Po cestě je mnoho záchytných míst s varianout svezení. Pozor na parkování podél silnice. Blízko je autobusová zastávka a pán rozdával bločky těm, co parkovali ve směru jízdy příliš blízko (mě naštěstí vyhnal). Jinak pozor na romantickou tramvaj. Při jízdě směrem k parkovišti jedete po kolejích. Je to jednokolejka a obousměrná. Pokud ji potkáte před sebou, je nutné se ji vyhnout. Podle značek protijedoucí auto Vám má dát přednost. Dobré vědět, protože já se s tímhle nikdy v životě nesetkal.

Nástup

z parkoviště po mostě přes řeku a hned doleva do prudšího kopce. Celou cestu až k věži půjdete po široké štěrkové cestě. Na prvním rozcestí po červené "BloBstock (FuB) Konigsweg". Po chvíli uvidíte samotnou skalní věž a celý masiv. Půjdete stále po stejné cestě nahoru v menším stoupání a narazíte na odbočku doleva, no a tady opět po červené "BloBstock (FuB) Konigsweg". Nástup najdete snadno. Jděte po vyšlapaných cestách, dřevěných žebřících a schodech. U konce bych to bez toho velkého davu hůř hledal, ale našel. V podstatě obejdete věž zprava, jdete za ní a za celý masivem ještě pořádný kus.

Sestup

Zajímavosti

webcamhttp://www.saechsisch-boehmische-schweiz.de/webcam/schrammsteine/gross.jpg

Camp - N 50°55.77330', E 14°11.56613' http://www.ostrauer-muehle.de

"romantická" tramvaj - http://badschandau.cz/tramvaj-krinickym-udolim  ;


317 vylezlo
4.0
128
125
50
13
1

Načítám hodnocení

Ferraty v blízkosti


vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

Okolí

Booking.com

načítám mapu..