Comer See ~ 1324 m.n.m.

Gamma (2) al Dente del Resegone - D/E

5.0 | 14

Předpovídám počasí..
Převýšení: 1298m
Parkoviště: 45.8634°, 9.4278°
Ferrata: 45.8586°, 9.4601°
3h
doba
40min
nástup
1h
sestup
900m
délka

Popis

Opravit údaje

Charakteristika

Extrémně náročná zajištěná cesta je vedena velmi vzdušně a odvážně skalní stěnou a skalními věžemi k severnímu vrcholu Resegone. Na zajištění bylo využito téměř 1500 metrů řetězů. Kvalitní horolezecký zážitek zaručen je označována jako jedna z nejtěžších Italských ferrat, ale přírodní skalní chyty a stupy velmi usňadňují lezení. Ferrata však nemá žádné značené unikové cesty a sestup je velmi nedoporučován, proto ji nepodceňujte. Též se absolutně nedoporučuje za mokra. Nemá žádný žebřík pouze řetězy a kolíky. První část je velmi lehká a kdo by měl sebemenší problém či se necítil komfortně, měl by cestu rychle opustit, protože náročnější a více exponovaná část přijde teprve za další ceduli s ferratou. U ní je také jediná možnost ústupu po neznačené a nezajištěné cestě směrem vlevo. Výstupy komíny jsou náročné a vyžadují né-li horolezeckou průpravu tak alespoň zkušenosti. Po celé délce je mnoho volných kamenů, pozor proto při pohybu a to i jen řetězu který také bezproblému zhodí nevítaný dárek lezci pod vámi... 

Příjezd

Odbočit z Lecco do údolí Bergbahn. Cesta k "Funivia" je částečně označena. Také pomáhá zadat silnici "Prealpi" do navigačního systému. Parkoviště placené 2€

Nástup

Od parkoviště nahoru buď lanovkou (jedna cesta 6€, obě cesty všední den 9€ - víkendy a svátky 10€) nebo ferratou gamma 1

Poté od lanovky pokračovat asfaltkou dolu na křižovatku (5min) a zde se buď vydat po cestě (Sentiero) 5: Piani d'Erna ke křižovatce s cestou 1: Malnago - Rifuguo Azzoni na kterou se napojíme (vlevo) a pokračujeme až k nástupu na ferratu Gamma2 (40min)

Existuje i třetí nepravděpodobná varianta. Od parkoviště po cestě 1: Malnago - Rifuguo Azzoni (3:00) až k nástupu.

Nástup je nenápadný a kromě cedule o feratě není značen. Po odbočení z hlavní cesty vlevo a asi po 20m na první "křižovatce" hned vpravo je asi 30m daleko, ale je nutno ho nalézt mezi skalisky. Jištění začíná až za těmi prvními. Lepší nastoupit z pravé strany skály.

Sestup

Po dosažení vrcholu Dente pokračujeme dále a asi po 7min sestupu dojdeme na křižovatku. Zde se dáme buď vlevo zpět k lanovce (1:00) nebo vpravo ke kříži (00:25) na vrchol Resegone di Leco kde se nalézá i chata Rifugio Luigi Azzoni a nouzový bivak. Z vrcholu jdeme hnrd pod chatou po cestě 1: Malnago - Rifuguo Azzoni buď až na parkoviště (2:00) nebo se za nástupem na ferratu pokračujeme k lanovce po cestě 5: Piani d'Erna kterou jsme přišli (1:30).

Od kříže můžeme též využít krátší ferraty De Franco Silvano která se na konci (vlastně správně nástup) napojí na cestu 1: Malnago - Rifuguo Azzoni a pokračujeme dle výše. K této variantě je nutno připočíst oproti předchozím cca 10min navíc.

Zajímavosti

- lanovka je v provozu (krom mimořádných událostí) celoročně.

- Cestu Gamma duo lze spojit s cestou Gamma uno a udělat si tak krásný a náročný celodení výlet. je však nutno počítat s minimálně 10 hodinami.


14 vylezlo
5.0
12
2
0
0
0

Načítám hodnocení

Ferraty v blízkosti


vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

Okolí

Booking.com

načítám mapu..