Julian Alps ~ 683 m.n.m.

Ferata Ožarjeni kamen - D/E

4.0 | 43

Předpovídám počasí..
Převýšení: 250m
Parkoviště: 46.2789°, 13.8295°
Ferrata: 46.2885°, 13.8386°
1h 40min
doba
30min
nástup
2h
sestup
750m
délka

Popis

Opravit údaje

Charakteristika

Tato via ferrata byla postavena v roce 2018 a nabízí nádherný výhled na jezero Bohinj. Je vhodná pouze pro zkušené horolezce s dostatečnou silou v rukách. Některé další problémy mohou být také způsobeny ocelovým lanem, které je na tak náročných ferrách trochu tenčí než obvykle. Lano je připevněno přímo k vrtákům a ne k větším klínům, jak je tomu na většině ostatních ferrat. Ocelové lano je často úplně vedle zdi a je obtížné používat ferratovou brzdu.

Příjezd

Z dálnice Lublaň - Jesenice, výjezd Lesce a pokračujeme po silnici k Bledu, Bohinjské Bistrice, Ribčev Laz a Ukance. Na západní straně jezera opusťte silnici směrem na Koča pri Savici a zahněte doprava směrem na Ukanc. Po této silnici na parkoviště poblíž opuštěného hotelu Zlatorog, kde zaparkujte. Parkování je také možné na kterémkoli z dalších parkovišť na západní straně jezera. Parkování je za poplatek.

Nástup

Z parkoviště pokračujte po hlavní silnici k první křižovatce, kde se dejte po pěšině k jezeru. U jezera pokračujte na sever po cestě vedoucí kolem jezera. Na severozápadním okraji jezera na křižovatce pokračujte doprava a krátkou dobu pokračujeme po stezce, která vede kolem jezera, a poté vás směrová značka pro výstup na Uket nasměruje doleva po úzké stezce.

Pokračujte po výše uvedené cestě. Po cestě je docela dost stromů. Rychle dojdte na křižovatku, kde vás značka na skále nasměruje doprava směrem k lezecké oblasti a doleva vede k Savice.

Trasa je označena červenými tečkami a vede celou cestu na východ. Stezka je relativně špatně upravená a většinou mírně stoupá, ale na některých místech také mírně klesá. Zde lesem máte občas krásný výhled na jezero Bohinj a Vogel. Když se dostaneme k lezecké oblasti, nejprve si všimnete nápisu „Uket“ na skále, zde pokračujte po krátkou dobu podél cesty, která kříží svahy k východu, a pak uvidíte nalevo začátek ferraty.

Sestup

V lese se držte vpravo od konce ferraty (nalevo jsou popadané stromy), když se dostanete do lesa na trasu Vogar-Pršivec. Existují dvě komplikované možnosti návratu: Vogar - Stará Fužina - u jezera k autu; nebo přes Pršivec (nebo přímo) k Planině Viševnik, dolů k Černému jezeru (Črno jezero) a přes Komarča k Savice a zpět k autu.

Zajímavosti

Fantastické výhledy na jezero. V létě pozor na hady, na jaře může být ještě sníh; podzim je ideální období na výstup.

(Více autorů)


43 vylezlo
4.0
19
10
5
4
5

Načítám hodnocení

Ferraty v blízkosti


vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

vzdálenost: -km

Okolí

Booking.com

načítám mapu..

Hledat

Ferraty

Lezci

Články

Nic jsme nenašli